محل تبلیغات شما

تبعیض سنی یک نوع از تبعیض است که شامل تعصّب نسبت به افراد هم سن می باشد. تبعیض سنی، همانند تبعیض نژادی و تبعیض جنسی، شامل رفتار منفی با افراد موجود در گروه های سنی متفاوت می باشد.

 

عبارت تبعیض سنی، برای اولین بار توسط یک متخصص امراض پیری، به اسم وبرت ان بوتلر[۱] و به منظور توصیف تبعیض مربوط به افراد مسن تر به کار گرفته شد. امروزه این عبارت برای هر  نوع از تبعیض های سنی به کار گرفته می شود و شامل تبعض در برابر کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و شهروندان قدیمی می باشد.

 

تبعیض سنی بارها در محیط های کاری گزارش شده است، که می تواند به ایجاد تبعیض یا مشکلاتی در پیدا کردن شغل منجر شود. این امکان وجود دارد که افراد جوان و بالغ در پیدا کردن شغل خودشان به مشکل بخورند و به دلیل نداشتن تجربه مناسب، توجه کمتری به آنها شود؛ این در حالی است که افراد بالغ مسن تر ممکن است که در بدست آوردن پیشرفت، پیدا کردن کار جدید و یا تغییر شغل خودشان با مشکلاتی مواجه باشند.

رفتارها و تصورات قالبی که منجر به تبعیض سنی می شوند

محققی به اسم سوزان فیسک[۲] بیان کرد که رفتارها و تصورات قالبی در مورد افراد مسن تر، در اغلب موارد مربوط به نحوه توقع افراد جوان تر در مورد رفتارهای آنها می باشد.

 

اولین تصور قالبی که وی مطرح کرد، مربوط به توالی می باشد. در اغلب موارد، افراد جوان تر فرض می کنند که افراد مسن تر دوره خودشان را تمام کرده اند و باید کارهای خودشان را به نسل جوان تر بسپارند.

دومین تصور قالبی عبارت از موردی می باشد که فیسک آن را به عنوان مصرف تعریف کرد. افراد جوان تر بارها احساس می کنند که منابع محدود به جای اختصاص داشتن به افراد مسن تر، باید به مصرف نسل جوان تر برسد.

آخرین مورد عبارت از این می باشد که افراد جوان، یک تصور قالبی را در مورد هویت افراد مسن تر در نظر می گیرند. افراد جوان تر احساس می کنند که افرادی که مسن تر هستند به اقتضای سن خودشان کار کنند و از هویت مربوط به افراد جوان تر استفاده نکند؛ برای مثال آنها باید در مورد نحوه صحبت کردن و روش های لباس پوشیدن متفاوت از افراد جوان تر باشند.

[۱] Robert N. Butler

 

[۲] Susan Fiske

 

مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاروان

مشاوره طلاق رایگان

مشاور کودک خوب

مشاوره تلفنی فوری

مشکلات جنسی شویی

اختلال روانی شخصیت

اعتیاد مواد مخدر اینترنت

روانپزشک خوب

تبعیض سنی تا چه حدی رایج است؟

همچنین تحقیقات صورت گرفته نشانگر این است که تبعیض سنی، در حد قابل تعجبی به یک امر عادی تبدیل شده است. در یکی از مطالعاتی که در سال ۲۰۱۳ و مجله تخصصی امراض پیری[۱] چاپ شده است، محققان در مورد نحوه حضور افراد مسن تر در گروه های Facebook یک بررسی انجام دادند.

 

آنها مشاهده کردند که ۸۴ گروه در رابطه با موضوعات افراد مسن می باشد، ولی بیشتر این گروه توسط افرادی که در دهه ۲۰ ام زندگی شان هستند، ایجاد شده است. در حدود ۷۵ درصد از گروه مربوط به شهروندان مسن تر بودند و در حدود ۴۰ درصد از آنها، از ممنوع شدن فعالیت هایی از قبیل رانندگی و خرید برای این گروه سنی، طرفداری کرده بودند.

 

همچنین افراد مسن تاثیر این تبعیض را در محیط کارشان هم مشاهده کردند. بر اساس اعلامیه کمیسیون فرصت برابر ایالات متحده، تقریبا در یک چهارم از بخش ها، کارگران با تبعیض سنی مواجه هستند.

 

AARP گزارش داد که از هر پنج نفر کارگر موجود در ایالات متحده، یک نفر بالای ۵۵ سال سن دارد. تقریبا ۶۵ درصد از کارکنان بیان کردند که آنها در محیط کاری خودشان تبعیض سنی را تجربه کرده اند و ۵۸ درصد از افراد مورد مطالعه بر این باور بودند که تبعیض سنی در سن ۵۰ سالگی شروع می شود.

 

[۱] The Gerontologist

 

مرکز مشاوره مگاروان

به چه نحوه با تبعیض سنی مقابله کنیم

انجمن روان شناسی آمریکا بیان کرده است که تبعیض سنی یک مسئله جدی است و همانند تبعیض های جنسی، نژادی و ناتوانایی، باید از بین برود. آنها بیان کردند که افزایش آگاهی عمومی در رابطه با نحوه ایجاد مشکلات تبعیض سنی می تواند مفید باشد. با افزایش جمعیت مربوط به افراد بالغ، پیدا کردن روش هایی برای به حداقل رساندن تبعیض سنی به یک مسئله مهم تری تبدیل خواهد شد.

منبع: مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاروان - تبعیض سنی


خانواده سبز فردا تبعیض ,افراد ,تر ,سنی ,مسن ,  ,تبعیض سنی ,افراد مسن ,جوان تر ,افراد جوان ,می باشدمنبع

چگونگی مشاوره پیش از ازدواج برای ازدواج موفق

مدیریت کردن فشار و آسیب یک رابطه

اهمیت حضور کودکان و خانواده هنگام غذا خوردن

ازدواج فامیلی انتخابی پراشتباه

اختلافات زناشویی

راهکارهای مبارزه با خجالتی بودن

تغییر در میزان تمایلات جنسی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
پایگاه اشعار آئینی جعفر ابوالفتحی_ نِی جَف هاست ویندوز خريد ساعت مچی لمسی بچه گانه کودکانه دخترانه پسرانه 2020 بهبود کم شنوایی و کاربرد سمعک لوله کشی گاز دانلود بازی اندروید و کامپیوتر با حجم فوق فشرده خرید و سفارش اینترنتی خرید اینترنتی تابلو های ترافیکی سایت رسمی دی جی مرتضی چیذری - مرتضی چیذری اشپزی